Logo
Váháte? Zavolejte:)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Jak vybrat správný spací pytel pro miminko?
Jak vybrat správný spací pytel pro miminko?

Stručný návod jak vybrat vhodný spací pytel pro dítko najdete ZDE.  
Obsáhlejší popis jak vybrat spací pytel přímo pro miminko, najdete v textu níže:)


Stále častěji od Vás dostáváme dotazy jak vybrat ten správný spací pytel pro miminka. Pokusíme se Vám v tomto článku napsat pár doporučení, rad a tipů, které by Vám měly usnadnit Vaše rozhodování při výběru toho nejvhodnější spacího pytle pro Vaše miminko.

Není nad to, když věci dávají smysl a my chápeme všechny souvislosti, proto začneme hezky od začátku, a to u ještě nenarozených miminek -  miminek v bříšku.  I tahle životní fáze totiž úzce souvisí s používáním spacích vaků pro miminka a malé děti. Není žádné tajemství, že miminka v bříšku okolo sebe mají stálou teplotu, klid a omezený prostor, který je pro ně vším co znají, a ve kterém se cítí v bezpečí. My chceme, aby se tak miminka cítila i po narození, a už od prvních okamžiků jejich života je proto ukládáme do zavinovaček. V porodnici jsou v zavinovačkách nejvíce, v dalších dnech doma už potom méně. Zavinovačky používáme většinou prvních pár týdnů po návratu z porodnice, a pokud tenhle způsob spinkání našemu miminku vyhovuje, vyvstává ona zmiňovaná otázka: „Jak vybrat správný spací pytel pro to naše miminko?“

V první řadě je důležité vždy zvolit vhodnou velikost spacího pytle. Zejména u těch nejmenších miminek je velikost spacího vaku zásadním parametrem. Největší hrozba při špatně vybraném spacím pytli je vklouznutí miminka dovnitř spacího pytle. K tomu by v žádném případě nemělo dojít, proto je velmi důležité koukat na uváděné rozměry spacích pytlů, a to zejména na šířku pytle a délku průramku. Naše nejmenší velikost spacích pytlů je vhodná pro miminka zhruba od 4,5kg do 6-ti měsíců. Stejně, jako by spací pytel neměl být miminku příliš velký, neměl by být ani malý. Je třeba najít takový kompromis, aby miminko nemohlo do spacího pytle vklouznout, a zároveň aby mělo dostatek prostoru na volné kopání nožičkama.

Dalším důležitým parametrem, který je při výběru spacího pytle velmi často přehlížen, je výhřevnost. Vyráběny jsou pytlíčky s různou výhřevností, tzn. do různých teplotních podmínek. Ve spacím pytlíčku by Vašemu miminku mělo být akorát. Nesmí mu být chladno, ani se nesmí přehřívat. Nejen proto, ale i z bezpečnostních důvodů se nedoporučuje děti spinkající v pytlíčcích dále přikrývat. Abyste vybrali takový spací pytlíček, ve kterém bude Vašemu miminku akorát, je dobré nespokojit se pouze s popisem "celoroční spací pytel". Je důležité snažit se získat co nejvíce informací o tom, v jakých teplotách a při jakém oblečení je pytlíček vhodné použít. Samozřejmě, vždy záleží také přímo na Vašem miminku, jaké podmínky upřednostňuje, a v jakém období se právě nachází. Obdobím je myšlen nejen věk miminka (v 5ti týdnech miminko potřebuje většinou daleko tepleji než např. v 5-ti měsících), ale také aktuální roční období. Se změnou ročních období se ve většině domácností mění také teplota v místnostech, kde miminka spinkají. Někdy je tato změna nepatrná, a v takovém případě poslouží spací pytlíček se stejnou výhřevností v průběhu celého roku. Jinde jsou tyto změny zásadní a na různá roční období je třeba mít více či méně výhřevný spací pytel.

TOGteplotní koeficient = jednotka uvádějící výhřevnost spacího vaku. Tato jednotka označuje v jakých teplotních podmínkách je vhodné spací vak používat. Čím vyšší je dané číslo, tím vyšší je samotná výhřevnost spacího pytle. V naší nabídce najdete spací pytle 0.5Tog – extra tenké letní, 1Tog – letní, 2.5Tog – celoroční a 3.5Tog – zimní spací pytle. Abyste vybrali tu správnou teplotní variantu, je dobré věnovat pozornost doporučením od výrobce (viz. Piktografická tabulka níže).


Výše zmiňovanou tabulkou Vám výrobce napovídá, jak zhruba miminko oblékat do různých TOG teplotních variant spacích pytlů.  Jak je již z tabulky patrné, zásadní roli pro výběr vhodného teplotního koeficientu hraje to, jak je Vaše miminko do spacího vaku oblečeno a jaká je teplota v místnosti, kde spinká. Pokud je miminko zvyklé spinkat méně nebo více oblečené, než je zobrazeno v tabulce, je dobré s tím počítat a úměrně tak snížit nebo zvýšit vybíraný TOG spacího pytle.

V neposlední řadě je také třeba nezapomínat na potřeby samotného miminka. Každé miminko je jiné, a je třeba nepřehlížet to, jaké podmínky na spinkání vyhovují Vašemu miminku nejvíce.

U nejmenších miminek bývá vypozorování těchto podmínek docela náročné. Naší nejmenší velikost spacího pytle 70cm (0-6 měsíců) si často pořizují maminky už pro svá  5-ti týdenní miminka. Uvažujete-li o pořízení pytlíčku pro takto malé miminko, doporučujeme teplejší variantu, než je uvedeno v tabulce. Pokud byste rádi, aby Vám pytlíček co nejdéle vydržel a nechcete např. vzhledem k nastávajícímu ročnímu období kupovat pytlíček teplejší, doporučujeme na prvních pár týdnů miminko do pytlíčku o trochu více obléknout.

A jak poznáte, jestli není miminku teplo nebo naopak zima? Sáhněte miminku na zádíčka, mezi lopatky. Miminko by nemělo být zpocené ani chladné. U dětí spinkajících v pytlíčcích bez rukávků se občas stává, že mají chladné prsty a dlaně. Pokud Vás to znepokojuje, zkuste miminku sáhnout do rukávku na předloktí. Je-li i předloktí chladné, doporučujeme vyzkoušet také teplotu na zádíčkách mezi lopatkami. Podle zjištění poté přiobléknout dítku pouze vrstvu s dlouhým rukávem, přiobléknout ho celé nebo pořídit teplejší pytlíček.

Jako malá nápověda Vám mohou posloužit naše zkušenosti, které jsme pro Vás sepsali tak, aby bylo jasně patrné, jaké oblečení v jak teplém pytlíčku, a při jakých teplotách lze použít. Občas se maminky zmiňují o samotném použití pytlíčku v hodnoceních, které nám píší.

Když si vybíráte spacáček pro své miminko u nás, máte na výběr hned z několika provedení. Spací vaky jsou vyráběny bez rukávů, s rukávy a v cestovním provedení (vhodné také do autosedačky a kočárku), v různém materiálovém složení a ve spoustě krásných líbivých motivů. Všechny naše spací pytlíčky mají vnitřní vrstvu vyrobenou ze 100% bavlny.

Spací pytle s vhodným TOG teplotním koeficientem Vám poslouží pro všechna roční období, ať už si vyberete variantu bez rukávů, nebo s rukávy.

Další rozdíly v provedení spacích pytlů, ze kterých můžete vybírat, jsou v jejich zapínání. To může být po obvodu spacího pytle nebo uprostřed přední strany. Pro ty nejmenší miminka (0-6měsíců) je u většiny spacích pytlů zapínání po obvodu, což je praktičtější zejména při častém nočním přebalování. Pro starší miminka a batolata (6-18 měsíců) si už můžete vybrat také zapínání uprostřed. Více o samotných rozdílech se můžete dočíst v našem článku věnovaném kladům a záporům jednotlivých způsobů zapínání spacích pytlů.


Doufáme, že Vás tento článek obohatil o nové informace, a že Vás bude inspirovat ke správnému výběru spacího pytle pro Vaše miminko :)

 

Pokud ještě nemáte jasno a rádi byste se poradili o výběru spacího pytle pro své miminko, neváhejte se na nás kdykoli obrátit. Jsme tady pro Vás.

 

Mějte klidné noci a krásné dny plné pohody a zdraví,

Petra s rodinou

 

Vybírejte i z našich slovenských stránek.

Vaše objednávky rádi sloučíme, a odešleme za jedno poštovné. 

© 2013-2023 Petra Ďurkove | info@the-dream-bag.cz | +420 777 610 855 | Výhradní zastoupení pro dětské spací pytle Schlummersack/Slumbersac ČR, SK
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz